مراکز جامعه معلولین ایران
 
 
خرداد 1397

4 3 2 1
11 10 9 8 7 6 5
18 17 16 15 14 13 12
25 24 23 22 21 20 19
31 30 29 28 27 26
 
 
معاون وزیر کشور:‌ ساختمان‌های موجود و جدید برای معلولان مناسب ‌سازی شود
به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، هوشنگ خندان دل روز چهارشنبه در حاشیه سومین جلسه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور اظهار کرد:‌ تهیه چک لیست‌هایی برای کنترل پروانه‌های ساختمانی جدید از مهم‌‌ترین موضوعات مطرح شده در جلسه امروز بود؛ این چک لیست‌ها باید مورد نظر قرار گیرد تا ساختمان‌ها با آمادگی بیشتری مورد استفاده معلولان قرار گیرند.
وی افزود: تصمیماتی در جهت تعیین ضوابط برای ساختمان‌های جدید و در حال بهره برداری اتخاذ و قرار شد که چک لیستی بدین منظور تهیه و به دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط از جمله شورای عالی معماری و شهرسازی، شهرداریها و سازمان برنامه و بودجه ابلاغ شود تا این اطمینان حاصل شود که این ساختمان‌ها هم آمادگی برای مراجعه معلولان را داشته باشند.
خندان دل همچنین گفت: این اطمینان هم باید حاصل شود که ساختمان‌های موجود هم آمادگی برای مراجعه معلولان را داشته باشند و مقرر شد کمیته فنی ستاد مناسب سازی این ضوابط را درباره ساختمان‌های موجود تدوین کند تا در صورت تصویب، به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شود.
وی با اشاره به اینکه ستاد مناسب‌سازی در راستای اجرای قانون جامع حمایت از معلولان تشکیل و ساختار آن هم با تصمیم هیات وزیران ایجاد شده است ادامه داد: امیدواریم با تصمیمات خوبی که در این ستاد گرفته می‌شود، زمینه ارائه خدمات بهتر به معلولان فراهم شود.
رییس ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی اماکن و معابر جهت تسهیل در تردد معلولان، جانبازان و سالمندان کشور اضافه کرد: ‌یکی از اقدامات انجام شده در ستاد مناسب سازی ارزیابی وضعیت ساختمان‌ها در استان‌های مختلف بوده است. و قرار است از استان‌هایی که ساختمان‌های آنها وضعیت بهتری دارند، تجلیل شود و به استان‌هایی که ساختمان‌های آنها در شرایط خوبی نیستند یادآوری شود تا نسبت به رفع اشکالات اقدام کنند.
محسنی بندپی دبیر ستاد مناسب سازی نیز با اشاره به اینکه در این جلسه 7 مصوبه به تصویب رسید گفت: ما برای مناسب سازی محیط در ابتدای کار هستیم. بند اول قانونی که در سال 83 به تصویب رسیده بود مربوط به دسترسی آسان و تحرک پذیری افراد دچار محدودیت از جمله معلولان، سالمندان و بانوان باردار بود که ما برای اجرای این قانون خیلی کار داریم.
وی افزود:‌ با تهیه چک لیست‌هایی که شهرداری باید براساس آن پروانه پایان کار ساختمان‌ها را صادر کند می‌توانیم این امیدواری را داشته باشیم که مناسب سازی ساختمان‌های عمومی و دولتی و در مرحله بعد ساختمان‌های شخصی، روند رو به رشدی داشته باشد.
دبیر ستاد مناسب‌سازی خاطرنشان کرد: ما در کشور 1 میلیون و 300 هزار معلول و براساس آخرین سرشماری کشور 3/9 درصد افراد سالمند داریم. این افراد به همراه افراد دارای آسیب موقت یا زنان باردار یک اقلیت بزرگ را تشکیل می دهند که باید برای مناسب‌سازی محیط برای آنها تلاش کنیم. مصادیق مناسب‌سازی هم سه ماه است به شهرداری‌ها ابلاغ شده و قرار است در شش ماه اول از نحوه عملکرد دستگاه ها ارزیابی داشته باشیم.
   1396/4/1 14:19

 
 
  | | | |  
   
کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به جامعه معلولین ايران می باشد
تهران ،خیابان مطهری ، بعد از چهارراه سهروردی، روبروی کوچه یوسفیان ، پلاک 55
تلفن:  4 - 88455002 ، فاکس: 88455001
پست الکترونیک : info@iransdp.com
نام کاربری : 
کلمه عبور : 
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور