مراکز جامعه معلولین ایران
 
 
شهريور 1398

1
8 7 6 5 4 3 2
15 14 13 12 11 10 9
22 21 20 19 18 17 16
29 28 27 26 25 24 23
31 30
 
 
مشکلات ناتمام بهزیستی در مورد تأمین تجهیزات مورد نیاز معلولان
به گزارش افکارنیوز،

 حسین نحوی‌نژاد در نشست خبری در مورد تأمین تجهیزات مورد نیاز معلولان اظهار کرد: در سال جاری بحث تجهیزات و وسایل توانبخشی مورد نیاز معلولان را از لوازم بهداشتی جدا کردیم و ردیف خاص اعتباری را برای تأمین این وسایل به صورت جداگانه در نظر گرفته شد.

وی ادامه داد: تجهیزاتی که برای معلولان قطع نخاعی در نظر گرفته شده، سعی می‌کنیم به دور از هرگونه مشکلات، آن وسایل را تأمین کنیم.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه بالا رفتن قیمت وسایل بهداشتی مورد نیاز معلولان، مشکلاتی را برای بهزیستی ایجاد کرده است، گفت: با توجه به اینکه معلولان جسمی ـ حرکتی و ذهنی نیز به پوشک دارند، از طرفی بالا رفتن قیمت لوازم بهداشتی بخصوص پوشک، باعث شده برای تأمین آن دچار مشکل شویم؛ به طوری‌ که در حال حاضر عرضه‌کننده‌ای برای این محصولات وجود ندارد و بالا رفتن قیمت تمام شده، قدرت خرید ما را پایین می‌آورد. همچنین لوازمی که در بخش داخلی نیز تولید می‌شوند، گران شده و عرضه نمی‌شود.

نحوی‌نژاد در خصوص تجهیزات کمک توانبخشی اظهار کرد: بخشی از تجهیزات مانند سمعک، صرفاً وارداتی است و به دلیل افزایش قیمت ارز، قیمت‌ها بالا رفته و همچنین بسیار کم شده است و بخشی که در داخل کشور تولید می‌شود مانند ویلچر که از نظر تولید آن خودکفا شده‌ایم، یکسری قطعات باید از خارج وارد شود که برای آنها نیز مشکلاتی داریم.

به گفته وی، تمامی این مسائل باعث شده که برای تأمین وسایل توانبخشی و بهداشتی معلولان با مشکل مواجه شویم، به طوری که تعداد پشت‌نوبتی‌های ما افزایش یافته است.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی از برگزاری جلسات با تولیدکنندگان و واردکنندگان و وزارت بهداشت خبر داد و گفت: از این وزارتخانه درخواست کرده‌ایم که به لوازم مورد نیاز معلولان ارز دولتی اختصاص دهند و مورد حمایت قرار گیرند و نامه‌ای نیز به وزیر بهداشت برای لوازم بهداشتی مورد نیاز معلولان ارسال کرده‌ایم تا به بخش‌های مربوطه دستور دهند مشکل ما برای تأمین لوازم بهداشتی حل شود.

نحوی‌نژاد از مکاتبه با وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر داد و خواستار ارائه تسهیلات برای تولیدکنندگان شد و عنوان کرد: انتظار می‌رود با چنین اقدامی هم مشکل این افراد برای تولید وسایل توانبخشی برطرف شود و هم بهزیستی و معلولان بتوانند از این وسایل، بدون مشکل برخوردار شوند.

وی گفت: از سازمان برنامه و بودجه نیز درخواست می‌کنیم که بخشی از اعتبارات را به صورت ارز دولتی به سازمان بهزیستی پرداخت کند تا ما بتوانیم برخی از مشکلات خود را برطرف کنیم.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی تصریح کرد: برای بررسی و رفع مشکلات فعلی، با توجه به شرایطی که در جامعه به وجود آمده، از نظر کارشناسان بخش غیردولتی و تشکل‌ها استفاده می‌کنیم تا بتوانیم چاره‌ای بیندیشیم که مشکلات فعلی تبدیل به بحران نشود.

نحوی‌نژاد ابراز امیدواری کرد که با تمهیدات انجام شده تا پایان سال بحران جدی به وجود نیاید و مشکلات تبدیل به چالش نشود.

   1397/6/12 17:03

 
 
  | | | |  
   
کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به جامعه معلولین ايران می باشد
تهران ،خیابان مطهری ، بعد از چهارراه سهروردی، روبروی کوچه یوسفیان ، پلاک 55
تلفن:  4 - 88455002 ، فاکس: 88455001
پست الکترونیک : info@iransdp.com
نام کاربری : 
کلمه عبور : 
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور