مراکز جامعه معلولین ایران
 
 
خرداد 1398

3 2 1
10 9 8 7 6 5 4
17 16 15 14 13 12 11
24 23 22 21 20 19 18
31 30 29 28 27 26 25
 
 
دیدار مسؤلان جامعه معلولین ایران با مشاور توانبخشی وزارت بهداشت جناب دکتر جغتایی
دیدار مسؤلان جامعه معلولین ایران با مشاور توانبخشی وزارت بهداشت جناب دکتر جغتایی چهارشنبه 5 دی 97 
در ابتدای جلسه آقای زارع بازرس جامعه معلولین ایران در خصوص معرفی جامعه گزارشی کوتاهی ارائه دادند و دربارۀ پیگیری های جامعه و مکاتباتی که با سازمان استانداردسازی جهت نظارت بیشتر بر تجهیزات توانبخشی ، صحبت کردند . درخواست ایشان تشکیل کارگروه و انتخاب نماینده جهت ارزیابی و بازرسی تولید داخلی بود . ایشان در ادامه اظهار داشتند جلساتی جهت گفت وگو جامعه معلولین ایران جهت گفت وگو و تعاملات برای تجهیزات توانبخشی با توانبخشی هلال احمر انجام گرفته است  .
آقای دکتر عاروان مدیر عامل جامعه معلولین ایران ضمن دعوت از آقای دکتر جغتایی جهت بازدید از جامعه معلولین ایران درمورد  فعالیت و سابقه فعالیت جامعه معلولین ایران گفتند جامعه معلولین ایران از سال 1357 فعالیت خود را در حوزه معلولان جسمی-حرکتی آغاز کرده است و اکنون 50 هزار عضو کشوری وشصت شعبه  دارد و در ادامه افزودند جامعه در برگزاری چهار دوره کنفرانس صندلی چرخدار با همکاری بخش تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت همکاری داشته است  و جامعه معلولین ایران در این همایش نقش محوری داشته است و مقرر است در تاریخ دوم بهمن ماه 97  همایش بعدی برگزار گردد . انگیزه اصلی این همایش  انجام کار علمی و اجرایی جلب و جذب همکاری شرکت های دانش  بنیان در زمینه های توانبخشی می باشد.
در ادامه آقای عاروان  اظهار داشتند با توجه به فصل 3 قانون حمایت از معلولان اگرخدمات توانبخشی(فیزیوتراپی و کاردمانی و از این دست) تحت پوشش قرار گیرد از معلولیت های ثانویه پیشگیری می شود و مهمتر این که وسائل و لوازم توانبخشی تحت بیمه ی های کشوری قرار گیرد چون بار مالی اضافی بر دوش معلولان وخانواده ها می گذارد .
- در ادامه آقای مهندس افشین پر فکرمقدم عضو هیئت مدیره جامعه معلولین و دبیر کل سابق کانون معلولان گفت : یکی از موضوع های مورد بحث, عدم مناسب سازی بیمارستانها ودرمانگاه ها و مراکز درمانی می باشدکه مانع پیگیری سلامت ودرمان افراد دارای معلولیت به این مراکز شده است.
ایشان در ادامه افزودند بعضاً برای دوستان پیش می آید که پروتزی سفارش می دهند اما قابل استفاده نمی باشد وامکان پس دادن هم ندارد در نتیجه فرد معلول به ناچار از همان پروتز غیراستاندارد ، استفاده می کند و باعث تشدید معلولیت می شود و لازم است که در این خصوص فکر و چاره ای اندیشه شود .پیشنهاد آقای پرفکر مقدم براین بود که در دانشگاه ها مسوؤل وکارگروهی جهت نظارت تجهیزات پزشکی تشکیل شود ایشان در ادامه افزود همچنین گرانی وسائل توانبخشی مشکل دیگر معلولان است .
 در بخش دیگر ایشان پیشنهاد کردند که اگرهزینه ی تجهیزات توانبخشی بصورت نیم بهاء در دسترس جامعه هدف قرار بگیرد و دولت سوبسید دهد شاید بخشی از هزینه های معلولان در زمینه نیاز به وسائل توانبخشی رفع گردد. همچنین عدم تعلق حقوق گمرکی و مالیات از تجهیزات توانبخشی برای معلولان ضروری می باشد.
آقای پرفکر مقدم عنوان کردند برای بیماران دیستروفی عضلانی تهیه دارو امکان پذیر نمی باشد چون این بیماری در گروه بیماران خاص قرار ندارد و از تهیه برخی از داروها محروم می باشد . ایشان در ادامه افزود همچنین به این بیماران حق پرستاری تعلق نمی گیرد در حالیکه به اندازه بیماران ضایعه نخاعی نیاز به مراقبت دارند .
در پایان این بخش آقای پرفکر مقدم  افزود با توجه به اینکه  در مسابقات ورزشی در رشته پوچیا فعالیت می کند و ورزش را به عنوان یک نوع توانبخشی می دانند انتظار دارند وزارت بهداشت از ورزش معلولان به عنوان یک نوع توانبخشی حمایت کنند.
در بخش دیگر خانم نجومیان نماینده جامعه معلولین ایران گفت به عنوان نماینده بانوان دارای معلولیت درخواست میکنم به سلامت وبهداشت زنان معلول توجه بیشتری بشود . همچنین لزوم مجهز شدن بیمارستانهای زنان وزایمان به وسائل تجهیزات توانبخشی ومناسب سازی مراکز درمانی برای زنان باردار دارای معلولیت لازم می باشد . آموزش های لازم به زنان باردار دارای معلولیت مورد توجه وزارت بهداشت قرار بگیرد و پیشنهاد می شود آموزش اختصاصی قبل از ازدواج برای زوجهای دارای معلولیت هم جزء آموزشهای خانواده لحاظ شود .
بعداز مطرح کردن درخواست های مسؤلان جامعه معلولین ایران، آقای دکتر جغتایی ضمن خیر مقدم به حضور دوستان بیان نمود  از نامه ی درخواست ملاقات جامعه خیلی اظهار مسرت نمود و قرار شد  با آقای دکتر ایازی معاون اجتماعی وزارت بهداشت از جامعه معلولین ایران بازدید نمایند  ونیز افزودند که جامعه معلولان عضو شبکه ملی توانبخشی شوند .
ایشان در ادامه بیان داشتند که حتماً نامه ای برای آقای دکتر برکاتی(معاونت بهداشتی)مکتوب و ارسال می شود تا در خصوص آموزش زوج های دارای معلولیت در جمعیت سلامت و آموزش خانواده برنامه ای گنجانده شود و لازم است که جامعه هم  بصورت تخصصی همکاری کنند و افزودند در خصوص درمان های اختصاصی باید تحقیق انجام بگیرد و از تجارب دیگر کشورها استفاده شود . 
(ایشان در ادامه افزودند در خصوص قرار گرفتن بیماری دیستروفی در گروه بیماریهای خاص لازم است خود انجمن ها از طریق مجلس ابتدا اقدام نمایند تا سپس این موضوع در وزارت بهداشت پیگیری شود .
آقای دکتر جغتایی در بخش دیگر گفتند در مورد استانداردسازی تجهیزات توانبخشی و پاسخگو بودن تجهیزات بعد از فروش لازم به تشکیل جلسه و پیگیری های بیشتر می باشد و افزودند در خصوص قرار گرفتن این تجهیزات با ارز 4200 تومان با آقای وزیر صحبت شده ومکاتباتی انجام خواهدگرفت و جهت سوبسید یا تعلق نگرفتن مالیات بر وسائل توانبخشی حتما جلسه ای جهت بررسی تشکیل خواهد شد.
ایشان در ادامه افزودند قراراست آقای دکتر جعفر پیشه مسوؤل تکنولوژی و پروژه های دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با همکاری بانک پارسیان ازتولید تکنولوژی های توانبخشی حمایت کنند .
اقای دکتر جغتایی در ادامه افزودند سازمان بهداشت جهانی وارد تکنولوژی توانبخشی شده است و موارد و آپشن های را به عنوان دستورالعمل به عنوان یک قطعنامه تصویب کرده است .
ایشان در ادامه افزودند با توجه به اینکه جامعه معلولین ایران شعبات متعدد در سراسر کشور دارد می تواند مجری این کارشده و ارزیابی های لازم را از تکنولوژی تجهیزات کشوری درشهر ها و روستاها انجام دهد و به سازمان بهداشت جهانی ارائه دهد و افزودند از موارد قید شده در این قطعنامه دردسترس بودن این وسائل ،کیفیت، آموزش استفاده از تجهیزات ..... می باشد.
در پایان جلسه مصوبات قرائت شد و مقرر شد آقای اخوان مدیر دفتر آقای دکتر جغتایی موارد مطرح شده را باهمکاری مدیریت جامعه معلولین ایران در اسرع وقت به اجرا درآوردند .
 
تنظیم کننده گزارش مجبوبه نجومیان
   1397/10/8 20:44

 
 
  | | | |  
   
کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به جامعه معلولین ايران می باشد
تهران ،خیابان مطهری ، بعد از چهارراه سهروردی، روبروی کوچه یوسفیان ، پلاک 55
تلفن:  4 - 88455002 ، فاکس: 88455001
پست الکترونیک : info@iransdp.com
نام کاربری : 
کلمه عبور : 
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور