مراکز جامعه معلولین ایران
 
 
مرداد 1399

3 2 1
10 9 8 7 6 5 4
17 16 15 14 13 12 11
24 23 22 21 20 19 18
31 30 29 28 27 26 25
 
 
پیام جامعه معلولین ایران به مناسبت روزجهانی معلولان 12 آذر ماه 1398
پیام جامعه معلولین ایران به مناسبت روزجهانی معلولان 12 آذر ماه 1398
 
تصویب قانون حمایت از حقوق معلولان در پایان سال 1396 نوید آن را می داد که بسیاری از مشکلات معلولان حل یا کم خواهد شد و  موجی از شادی در میان معلولان برپا کرد.علی رغم پیش بینی زمان شش ماهه برای تصویب آئین نامه ها ، متأسفانه پس از گذشت دو سال فقط سه آئین نامه تصویب گردید و این امر سبب شد بودجه ای مناسب تصویب نگردد و بحران های سیاسی و بین المللی ایران و شروع دوباره تحریم ها نیز مزید بر علت گردید که نه تنها مشکل معلولان حل نگردد بلکه افزایش نیز یابد .
لازم به ذکر است با پیگیری های مکرر جامعه معلولین ایران و تلاش فراوان و مکاتبات متعدد ( بالغ بر 500 نامه ) با سران قوا و وزارتخانه ها و سازمان های دولتی و حکومتی آئین نامه های مذکور تهیه و نهایی گردید و بودجه این قانون در آخرین لحظات سال 1397 تصویب گردید.
با همه این اقدامات و پیگیری های صورت گرفته متأسفانه بودجه تعیین شده  تاکنون به سازمان بهزیستی بعنوان متولی پرداخت نگردید و عملا اکثر مواد این قانون را غیرقابل اجرا نمود. همچنین مواردی از این قانون نیز با مقاومت برخی از سازمان ها مواجه شد که اجرای آنرا با مشکل روبرو نمود. مشکلات عدیده مناسب سازی و سامانه های حمل و نقل شهری در سراسر کشور هنوز به قوت خود باقی است و از حضور و مشارکت برابر اجتماعی معلولان در جامعه ممانعت به عمل می آورد . هنوز صدا و سیما نه تنها به وظایف خود عمل نمی نماید بلکه در تولیدات خود به وضعیت معلولان کم توجهی می نماید و برنامه هایی تولید می کند که دل معلولان را می آزارد .
 این همه در شرایطی اتفاق می افتد که چهار دهه از عمر انقلاب می گذرد . اوایل گفتیم هنوز اول انقلاب است ، بگذاریم چند سال بگذرد اوضاع خوب خواهد شد سپس گفتیم در دوران جنگ باید توقعات را کم کرد و با روح ایثار و فداکاری اجازه داد مرزهای اسلامی کشور از دسترس دشمنان نجات یابد . جنگ تمام شد و باز گفتیم دوران سازندگی پس از جنگ است و باید چند صباحی دیگر صبر کنیم بالاخره نوبت به ما هم می رسد . اما الان نمی دانیم چه بگوییم و دغدغه مسئولان چیست ؟
امروز معلولان به خاطر فشارهای اقتصادی در مضیقه شدیدی به سر می برند و در تأمین لوازم توانبخشی و بهداشتی که از ضروریات زندگی آنهاست ناتوان گشته اند و بسیاری از آنها با افزایش قیمت اجاره های مسکن به دلیل شرایط خاصشان برای تأمین مسکن مناسب دچار سختی های بسیاری شده اند و اکنون که حامل انرژی با اهمیتی چون بنزین افزایش یافته است معلولان که بدون خودرو شخصیشان امکان حضور در عرصه اجتماعی و محل کار خود را ندارند هزینه های مضاعفی بایستی پرداخت کنند.
آیا وقت آن نرسیده ، افراد دارای معلولیت از مزایای قانونی که مختص آنها تصویب شده بهره مند شوند ؟
آیا وقت آن نرسیده که مسئولان ذیربط به صورت اصولی به اجرای دقیق قانون جامع حمایت از معلولان بپردازند و معلولان را در جامعه اولویت دهند ؟
آیا وقت آن نرسیده از توانمندی های والا و ارزنده آنها در توسعه ایران اسلامی بهره مند شوند و حضور اجتماعی و مشارکت برابر آنها را در تمام عرصه های جامعه و حوزه های تصمیم گیری فراهم آورند ؟
با همه این اوصاف از همه انجمن های حوزه معلولان و معلولان گرامی ایران می خواهیم از ادامه سعی و تلاش در جهت تحقق این قانون دست برندارند و از همه مسئولین می خواهیم که به حوزه معلولان اولویت داده و به خواسته های خاص معلولان بویژه موارد زیر  توجه بیشتری نموده و همت گمارند تا آینده روشنی برای همه رقم بخورد :
 
1-تعیین بودجه کافی جهت اجرای کامل قانون حمایت از حقوق معلولان و آیین نامه های آن توسط دولت و مجلس برای سال 99 و اجرای دقیق و کامل تمام مواد و تبصره های این قانون در همه قوا ، وزارتخانه ها و
سازمان های ذیربط با این قانون در سراسر کشور .

2- انجام دسترس پذیری و مناسب سازی شهری و روستایی در سراسر ایران و نظارت انجمن های حوزه معلولان  و افراد دارای معلولیت متخصص در این قضیه .
3-اصلاح سامانه های حمل و نقل شهری و بین شهری جهت انجام سهل و آسان ترددهای معلولان برای حضور در جامعه و انجام نیازهای شهروندی خود .
4-فرهنگ سازی شایسته در جهت معرفی معلولان توانمند به جامعه و اصلاح نگرش ها و ذهنیت های غلط و ناروا به معلولان برای تسهیل خدمت و فعالیت معلولان در سراسر کشور .
5-تأمین لوازم توانبخشی و بهداشتی مورد نیاز معلولان و انجام استانداردهای لازم در جهت تولید لوازم توانبخشی و بهداشتی با کیفیت در داخل ایران از طریق بخش خصوصی و شرکت های دانش بنیان.
6-تشکیل هر چه سریعتر صندوق حمایت از فرصت های شغلی افراد دارای معلولیت در جهت ایجاد شرایط ایده آل شغلی جهت کسب استقلال پایدار معلولان .
 
    
                                                                                         هیات مدیره جامعه معلولین ایران
 
   1398/9/13 10:15

 
 
  | | | |  
   
کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به جامعه معلولین ايران می باشد
نام کاربری : 
کلمه عبور : 
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور