مراکز جامعه معلولین ایران
 
 
مرداد 1399

3 2 1
10 9 8 7 6 5 4
17 16 15 14 13 12 11
24 23 22 21 20 19 18
31 30 29 28 27 26 25
 
 
بررسی« تامین 24 » از تعلیق در تخصیص و پرداخت بودجه قانون حمایت از معلولان معلولان چشم انتظار پرداخت بودجه قانون حمایت از معلولان
قانون جامع حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت مصوب 1396 که قرار بود تحولی جدی در حمایت از معلولان ایجاد کند تا کنون به دلیل عدم تخصیص اعتبار لازم اجرایی نشده است، سایت« تامین 24 » در جهت روشنگری چرایی عدم تخصیص اعتبار لازم گفت و گوهایی با برخی از نمایندگان مجلس و انجمن معلولان و... داده است که ماحصل آن در گزارش پیش رو تقدیم می شود.

مهین داوری

تامین 24 / کامران عاروان، رییس انجمن جامعه معلولان در گفت‌وگو با «تامین 24 » با اشاره به تصویب این قانون در سال 1396 بر تعلیق در اجرای آن به دلیل عدم تخصیص بودجه تاکید کرد و گفت: سازمان بهزیستی براساس آیین‌نامه‌های قبلی بودجه در اختیار داشت اما چون با قانون جدید مطابقت نداشت به همین جهت تدوین و تصویب آیین‌نامه‌های شش‌گانه جدید ضروری بود.

عاروان ادامه داد: قرار بود فصل جداگانه‌ای  در بودجه سال جاری برای اجرای این قانون در نظر گرفته شود و سازمان بهزیستی، انجمن معلولان و دیگر انجمن‌ها نیز در این راستا مکاتباتی داشته‌اند و به تبع آن پیگیری‌هایی برای این امر مهم بودجه‌ای در فصل مخصوص اجرای قانون حقوق حمایت از  معلولان در زیر مجموعه بودجه بهزیستی در نظر گرفتند .

وی با ابراز تاسف از بی‌نتیجه ماندن مذاکرات و پیگیری‌های به عمل در این زمینه تصریح کرد: با وجود وعده‌های بسیار، تاکنون از یکصد و 10 میلیارد تومان وعده داده شده برای سال 1398 ریالی تخصیص داده نشده است .

مدیرعامل انجمن جامعه معلولان تاخیر در تصویب آیین نامه‌ها را از موانع اجرای این قانون خواند گفت: به تازگی برخی از آیین نامه‌های آن تصویب شده است و از همین موضوع ممکن است بهانه‌ای برای عدم تخصیص بودجه و اجرای کامل قانون ایجاد شده باشد اما در هر صورت بودجه تخصیص یافته باید در مسیری درست هزینه شود و زمانی که دیر تخصیص می‌شود فرصت هزینه کرد درست از دست می‌رود و گاه به دلیل جلوگیری از برگشت بودجه به صندوق خزانه دولت، ممکن است انضباط و مدیریت مالی از بین برود که امیدواریم با تصویب آیین نامه ها، امکان تخصیص و پرداخت به موقع و کامل بودجه این قانون در سال 1399 فراهم شود . در غیر این صورت، با اما و اگرها و ای کاش‌ها بدون شک اجرای این قانون محقق نمی‌شود.

عاروان در معرفی آیین نامه‌های این قانون گفت: آیین نامه‌های اجرایی ماده (13 )در خصوص سهم بیمه کارفرما ،  ماده (12) با موضوع کمک هزینه ارتقای کارآیی فرد دارای معلولیت و ماده( 9) با محوریت آموزش عالی رایگان افراد دارای معلولیت نیازمند آبان ماه سال جاری تصویب و ابلاغ شد و آیین نامه های مناسب سازی نیز به هیات دولت جهت تصویب ارسال شده است و آیین نامه صندوق حمایت از فرصت های شغلی افراد دارای معلولیت  که باید با تصویب هیات وزیران به قانون تبدیل شود که به دنبال آن بودجه ای برای آن در نظر گرفته شود که هنوز این مهم به تصویب نرسیده است.همچنین آیین نامه مربوط به ماده ( 25) این است که 50 درصد از حقوق، مزایا، دستمزد و مالیات اولیاء افراد دارای معلولیت شدید و خیلی شدید که مسوولیت نگهداری آنها را عهده دار هستند از پرداخت مالیات معاف می شوند.

---

عبدالرضاعزیزی، رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شوراس اسلامی:

بودجه قانون حمایت از معلولان بی تاثیر از تبعات تحریم ها نبوده است 

همچنین عبدالرضا عزیزی، رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شوراس اسلامی در گفت و گو با « تامین 24» با اشاره به اینکه قانون حمایت از معلولان یک سال و نیم گذشته در مجلس به تصویب رسیده است و اجرای آن به ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بودجه نیاز دارد و متاسفانه ریالی از  بودجه پیشنهادی 1100 میلیارد تومان برای اجرای این قانون در سال اول تخصیص نیافته است، افزود: بسیاری از بودجه ها به دلیل مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم ها تخصیص نیافته است و بودجه قانون حمایت از معلولان نیز بی تاثیر از شرایط اقتصادی پیش رو نیست.

عزیزی افزود: خوشبختانه کمیته حمایت از قانون معلولان دو ماه پیش با ریاست معاون اول رییس جمهور در نهاد ریاست جمهوری با حضور کمیسیون اجتماعی مجلس، وزیر کار و نمایندگانی از جامعه معلولان برگزار شد و معلولان حاضر در آن جلسه نیز از مصوبات آن راضی بودند .

وی تاکید کرد: امیدواریم که در بودجه سال 1399علاوه بر اینکه ردیف بودجه‌ای خاصی در نظر گرفته شود ،برای تخصیص آن نیز تدبیر و چاره ای جدی اندیشیده شود.

---

 

زهرا ساعی رییس فراکسیون معلولان:

تلاش و نظارت مجلسیان در جهت تخصیص و اجرای قانون حمایت از معلولان

زهرا ساعی رییس فراکسیون معلولان نیز در گفت و گو با «تامین 24» با اشاره به تصویب قانون حمایت از معلولان، بر بعد نظارتی مجلس در اجرای درست این قانون تاکید کرد و گفت: مجلس تلاش دارد که بر این مهم نظارت کافی داشته باشد اما تنگاهای بودجه و وضعیت سخت اقتصادی پیش روی کشور اجرای برخی از قوانین را در تمام حوزه ها با مشکل مواجه ساخته است و این قانون نیز از این موضوع بی تاثیر نمانده است .

وی با تصریح بر اینکه هزینه های درمانی،توانبخشی و ...معلولان بیش از اقشار دیگر جامعه است بر توجه ویژه به آنها اشاره کرد و افزود: سال گذشته خواستیم که از محل هدفمند کردن یارانه ها مبالغی ذخیره و در راستای اجرایی کردن قانون حمایت از معلولان تخصیص داده شود و امسال نیز تلاش خواهیم کرد که به همراه پیشنهاد کمیسیون اجتماعی و فراکسیون تاحدی که امکان جابه جایی بودجه در کمیسیون تلفیق مجلس مقدور است در راستای فراهم سازی بستر اجرای قانون حمایت از معلولان گام برداریم.

---

قانون حمایت از معلولان چشم انتظار پرداخت بودجه 

خبرنگار «تامین 24 » در تماس با دفتر امور سلامت و رفاه سازمان برنامه و بودجه و گفت و گو با کارشناس حوزه بهزیستی باخبر شد که گویا ردیف اصلی بهزیستی تخصیص مدنظر را گرفته است اما یکصد و 100 میلیارد تومان قانون حمایت از معلولان از محل هدف مندی یارانه ها هنوز پرداخت نشده است.

فردوسیان افزود: چرایی عدم دریافت این مبلغ و اینکه سرانجام آن به کجا رسیده است شاید به دلیل درآمدهایی که وصول نشده است باشد و سازمان هدف‌مندی نیز به همین سبب متاسفانه تاکنون نتوانسته به این قانون ردیفی تخصیص دهد و البته با وجود تصویب آیین نامه های این قانون بعید به نظر می رسد که تا کنون تخصیص بودجه ای اتفاق افتاده باشد.

وی تصریح کرد: تخصیص اعتبار شش ماه اول سال جاری سوخت شده است و قرار است نیمی از اعتبار مدنظر (550 هزار میلیارد تومان ) شش ماهه دوم را دریافت کنند و تا شنبه گذشته ( دوم آذر) ریالی از این مبلغ را نیز دریافت نکرده بودند.  

به منظور روشن تر شدن موضوع « تامین 24» از واحد بودجه سازمان بهزیستی کشور که در تعاملی مستقیم با سازمان هدفمندی یارانه هاست این موضوع را پیگیر شد و این بخش از سازمان نیز با اظهار گله از ارسال نامه های متعدد پیگیری بی نتیجه بهزیستی به سازمان برنامه و بودجه در خصوص سرعت بخشی در تخصیص اعتبار قانون حمایت از معلولان تصریح کرد که هر هفته چندین نامه در این خصوص به سازمان برنامه و بودجه ارسال می شود اما دریغ از تخصیص اعتبار و بودجه و متاسفانه تا این لحظه نیز به دلیل نبود اعتبار لازم، سازمان دو ماه است که یارانه مراکز نگهداری معلولان تحت پوشش بهزیستی را پرداخت نکرده است.

امید تحقق وعده 

قانون جامع حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت به مسایلی مانند مناسب سازی، دسترس پذیری و تردد و تحرک، خدمات بهداشتی، درمانی و توانبخشی،امور ورزشی، فرهنگی،هنری و آموزشی، کارآفرینی و اشتغال، مسکن، فرهنگ سازی و ارتقای آگاهی‌های عمومی، حمایت‌های قضایی و تسهیلات مالیاتی، معیشت و حمایت‌های اداری واستخدامی و برنامه‌ریزی، نظارت و منابع مالی می‌پردازد این قانون مصوب اسفند سال ۹۶  است و هشتم اردیبهشت سال 1397 از سوی ریاست جمهوری به دستگاه‌های ذی‌ربط ابلاغ شد.

مسوولان بارها نوید داده بودند که قرار است با اجرایی شدن این قانون تحولاتی اساسی در زندگی معلولان ایجاد شود و اگرچه یکصدهزار و 100 میلیارد تومان بودجه  سال جاری تصویب شده بود  اما تاکنون عدم تامین ریالی از بودجه مدنظر، مانعی بزرگ بر سر راه دستیابی به این هدف ایجاد کرده است. 

وحید قبادی دانا، رییس سازمان بهزیستی کشور در نشست خبری روز گذشته که به مناسبت روز جهانی معلولان برگزار شد بار دیگر تخصیص اولیه اعتبار قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت برای مهرماه و آبان ماه و هر ماه ۸۹ میلیارد تومان نوید داده است، آیا این بار تحقق می یابد و در حد وعده باقی نمی ماند باید به انتظار نشست و امیدوار بود!!!

   1398/9/16 11:01

 
 
  | | | |  
   
کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به جامعه معلولین ايران می باشد
نام کاربری : 
کلمه عبور : 
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور