مراکز جامعه معلولین ایران
 
 
مرداد 1399

3 2 1
10 9 8 7 6 5 4
17 16 15 14 13 12 11
24 23 22 21 20 19 18
31 30 29 28 27 26 25
 
 
عدم اجرای ضوابط و نبود نظارت مانع جدی مناسب سازی امکانات برای معلولان است
مدیرعامل جامعه معلولان با اشاره به اینکه مشکل کنونی نبود استانداردها نیست، گفت: در حال حاضر محدودیت متون ضوابط و مقررات در شهرداری، سازمان استاندارد، وزارت مسکن و شهرسازی وجود ندارد، تنها اجرای ناقص و نادرست و یا بعضا عدم اجرا و یا نظارت کافی چالش برانگیز شده است.

تامین 24 / کامران عاروان مدیرعامل جامعه معلولان، در گفت و گو با « تامین 24» در خصوص ضرورت های استانداردسازی درگاه ها و وبگاه های الکترونیکی با دسترس پذیری معلولان گفت: البته معلولان جسمی حرکتی که امکان دسترسی را دارند،بنابراین  مخاطب این موضوع بیشتر نابینایان هستند که امکانات لازم برای آنها لحاظ نشده است .

وی  با تاکید بر مناسب سازی حوزه الکترونیک برای نابینایان عنوان کرد: در حوزه های بین المللی بخش‌های مهم همزمان با کلیک کردن باید صداگذاری شود که به این وسیله به صورت دقیق، فرد نابینا را راهنما باشد که بتواند به صورت کامل و در اندک زمان  ممکن دسترسی لازم و درست برای آنها فراهم شود.  

مجوز هیچ سایتی بدون مناسب سازی صادر نشود 

وی افزود: دانشگاه ها، سایت های دولتی و بانک ها نیز باید به این موضوع مهم توجه داشته باشند که این عزیران در مراجعه به آنها بی دغدغه بتوانند در زمینه ثبت نام و انتخاب رشته دانشگاه، کارت ملی، امور بانکی و .... اقدام کنند.

مدیرعامل جامعه معلولان ایران با اشاره به گستردگی امکانات برای معلولان در کشورهای توسعه یافته،تاکید کرد: استانداردهای جهانی در این حوزه بسیار توسعه یافته است و کشورهای توسعه یافته دستاوردهای بزرگی در این زمینه دارند که ما می توانیم در این مسیر از آن تجارب بهره ببریم.

عاروان گفت: مناسب سازی  امکانات برای معلولان بایدبه اندازه ای جدی و ضروری گرفته شود که بدون لحاظ کردن آن هیچ سایتی مجوز رونمایی و بهره برداری از آن داده نشود.

تولید خودروی ویژه معلولان باید در دستور کار شرکت های خودروسازی قرار گیرد 

رئیس هیات مدیره شبکه ملی تشکل های مردم نهاد معلولان جسمی حرکتی در پاسخ به ضرورت های لازم در متناسب سازی خودروهای ویژه معلولان عنوان کرد: خودروهای ویژه معلولان جسمی حرکتی باید متناسب با نوع معلولیت آنها طراحی و تولید شود.برای افردی که از ناحیه دست معلولیت دارند،باید خودرو به شیوه ای طراحی شود که این افراد بتوانند با استفاده از اهرمی بر روی فرمان و یا کنترل دستی فرمان امکان کنترل خودرو  را داشته باشند. در حال حاضر تعداد محدودی از مراکز مکانیک و تعمیراتی خصوصی آن هم در برخی استان ها می توانند خودروها را برای استفاده معلولان مناسب سازی کنند .بنابراین لازم است این موضوع در دستور کار شرکت های خودروسازی بصورت رسمی قرار بگیرد. 

عاروان با اشاره به اینکه «مناسب سازی» مقدمه ورود به جامعه است بر تاثیر چشمگیر آن بر دیگر جوانب زندگی معلولان تاکید کرد و افزود: زمانی که مناسب سازی فراهم باشد اشتغال، تحصیل و... بستر مناسب برای تحقق امور دیگر معلولان هموار می شود.  

نقش صدا و سیما در تولید و پخش محتواهای ترویجی مناسب سازی برای معلولان  

وی بر نقش صدا و سیما در تولید برنامه های ترویجی خاص معلولان اشاره کرد و گفت: در صورتی معلول می تواند فعالیت اجتماعی داشته باشد که مناسب سازی اتفاق افتاده باشد. بر کسی پوشیده نیست که صدا و سیما در فرهنگ سازی حضور معلولان در جامعه نقش چشمگیری دارد .یعنی برنامه سازی به گونه ای باید باشد که لازمه این حضور بسترسازی مناسب فضای شهری اتفاق بیفتد.

رئیس هیات مدیره شبکه ملی تشکل های مردم نهاد معلولان جسمی حرکتی با نقد برخی نگاه ها در خصوص نادیده گرفتن معلولان در برخی دستگاه ها گفت: گاه گفته می شود که مگر چند معلول به دستگاه ها و نهادها مراجعه دارند و به نظر می رسد که این رویکردها سبب عدم توجه جدی بر ضرورت مناسب سازی در دستگاه ها تاکنون شده است.

رئیس هیات مدیره شبکه ملی تشکل های مردم نهاد معلولان جسمی حرکتی گفت: بسیاری از معلولان به صورت وکالتی امور خود را دنبال می کنند چرا که برای آنها مقدور نیست که در جامعه حضور پیدا کنند.

مدیرعامل جامعه معلولان ایران برضرورت رعایت استانداردها در مناسب سازی ها تاکید کرد و گفت: مناسب سازی در کشورهای جهان با رعایت استانداردهای مدون صورت می گیرد و صدا و سیما نیز می تواند با اطلاع رسانی آخرین تکنولوژی و دستاوردهای جهانی حوزه مناسب سازی موثر باشد .

مناسب سازی پیش از ساخت وساز 

وی بر پیاده سازی ضوابط و استانداردها پیش از بهره برداری از ساختمان ها تاکید کرد و گفت: با مدنظر داشتن این مهم، صرفه جویی و مدیریت منابع به درستی صورت می گیرد.حال آنکه دیده شده که ابتدا ساختمان ساخته می شود سپس به فکر مناسب سازی آن می افتند که در این صورت منجر به افزایش چند برابری هزینه ها می شود .

عاروان بر بهره مندی از دیدگاه های کارشناسان و جامعه معلولان در تدوین استانداردها تاکید کرد وگفت: در صورت کسب مشورت و نظر از افراد متخصص، به یقین استانداردها به درستی تعریف و زمینه اجرای درست آنها نیز فراهم تر می شود.    

مدیرعامل جامعه معلولان نظارت بر رعایت استانداردهای موجود را ضرورتی انکارناپذیر خواند و افزود: نهادهای مسوول و نظارتی  در این زمینه باید به دقت امور را رصد کنند و در صورت عدم رعایت استانداردها در ساخت و سازها، صدور مجوز صورت نگیرد.از دیگر سو صدا و سیما و رسانه ها نیز در جهت آموزش و شفاف سازی موضوع حساسیت لازم به خرج دهند.  

نبود استاندارد در ناوگان حمل و نقل شهری و برون شهری

وی در خصوص مناسب سازی در اقامتگاه ها و سیستم حمل و نقل برون شهری گفـت: در ایران چیزی به عنوان سیستم حمل و نقل (اتوبوس ، قطار و ...) مناسب سازی شده برای معلولان در کشور به ندرت وجود دارد اگرچه در ناوگان هوایی وضعیت بهتری حاکم بوده  و تحرکاتی در این زمینه در حال شکل گیری است،اما هنوز با استانداردهای لازم فاصله زیادی وجود دارد.

عاروان با اشاره به تقدیر انجمن از 12 مجتمع تفریحی بین راهی در سال جاری، بر تعداد محدود این مجتمع ها در کشور اشاره کرد و گفت: ورود و خروج آسان و ایمن، رمپ با شیب ملایم، سرویس بهداشتی استاندارد و اتاق مخصوص برای تعویض ایزی لایف و... باید مدنظر باشد و وزارت راه و شهرسازی نیز باید نظارت ویژه در این زمینه داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه مشکل کنونی نبود استانداردها نیست بر اجرایی کردن ضوابط موجود تاکید کرد و گفت: در حال حاضر محدودیت متون ضوابط و مقررات در شهرداری، سازمان استاندارد، وزارت مسکن و شهرسازی وجود ندارد؛ تنها اجرای ناقص و نادرست و بعضا عدم اجرا و یا نظارت کافی چالش برانگیز شده است.

مدیرعامل جامعه معلولان کشور تصریح کرد: هرساله تعدادی از معلولان براثر نامناسب بودن فضاهای شهری دچار آسیب و شکستگی های بدنی می شوند و تعدادی از آنها که عصایی بودند به فرد ویلچری تبدیل شده اند

به گفته وی  آمار تلفات جانی نابینایان نیز در این زمینه قابل تامل است.

گفتنی است، آیین نامه اجرایی تشکیل ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور در راستای نظارت و هماهنگی در خصوص مناسب سازی و دسترس پذیری کشور برای معلولان توسط معاون اول رییس جمهور 18 آذر ماه 1398  ابلاغ شد.

مهین داوری

   1398/9/25 16:57

 
 
  | | | |  
   
کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به جامعه معلولین ايران می باشد
نام کاربری : 
کلمه عبور : 
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور