مراکز جامعه معلولین ایران
 
 
تير 1399

6 5 4 3 2 1
13 12 11 10 9 8 7
20 19 18 17 16 15 14
27 26 25 24 23 22 21
31 30 29 28
 
 
راه‌های محافظت از معلولان در برابر کرونا
به گزارش شهرآرانیوز، با اینکه خوشبختانه تاکنون هیچ موردی از ابتلا به کرونا بین معلولان مشاهده نشده است، اما برای عایت نکات بهداشتی و مراقبتی میان این قشر آسیب پذیر، بیش از پیش احساس می‌شود و لازم است تا موارد مهم پیشگیری را رعایت کنند.  

به معلولان جسمی حرکتی به ویژه ضایع نخاعی، فلج مغزی و MS، ده راهکار برای محافظت پیشنهاد می‌شود که عبارتند از:

عدم اشتراک‌گذاری لوازم کمکی حرکتی
معلولین دارای ابزار کمکی حرکتی از تردد بی‌مورد اجتناب کنند
ضدعفونی کردن کلیه لوازم کمکی حرکتی
استفاده کردن از دستکش و محلول ضدعفونی‌کننده
در مکان‌های عمومی از همراه کمک بگیرید
در صورت امکان از دستگیره‌های عمومی استفاده نکنید
با توجه قدرت انتقال بالای ویروس کرونا بر روی سطوح آلومینیومی درصورت استفاده ویلچر و عصای آلومینیومی از دستکش استفاده کنید
با توجه قدرت انتقال بالای ویروس کرونا بر روی سطوح آلومینیومی، در صورت استفاده ویلچر و عصای الومینیومی، حتماً آن‌ها را ضدعفونی کنید
از خدمات پرداخت الکترونیک و کیف پول الکترونیک به جای پول نقد و کارت بانکی استفاده کنید
درصورت نبود و گران‌فروشی محصولات بهداشتی ویژه افراد ضایعه نخاعی با مددکارتان در سازمان بهزیستی و انجمن حمایت از افراد ضایع نخاعی تماس بگیرید.
همراهان معلولان جسمی حرکتی نیز باید مطلع باشند که نظر به اینکه ویروس کرونا بر روی سطوح آلومینیومی به مدت تقریبی ۸ ساعت زنده می‌ماند، ابزار‌های کمکی حرکتی معلولان را ضدعفونی کنند، معلولان را در محیط‌های عمومی همراهی کنند، برای آن‌ها لوازم بهداشتی تهیه کنند، در حرکت ویلچر افراد دارای معلولیت به آن‌ها کمک کنند تا بدین وسیله معلول به سطوح آلومینیومی دست نزنند و با توجه به اینکه دارو‌های مربوط به بیماری صرع با کاستن از تعداد گلبول‌های سفید خون ایمنی بدن را کاهش می‌دهد، در هنگام اپیدمی ویروس کرونا، در مورد مصرف این نوع دارو‌ها با پزشک فرد معلول مشورت شود.

ناشنوایان چه کنند؟

ضد‌عفونی کردن سمعک و باتری آن، ایجاد فاصله سه متری با مخاطب به هنگام لب خوانی، چرب کردن گوش‌ها، پانسمان سریع و کامل گوش‌ها پس از هرگونه جراحت، استفاده از زبان اشاره بین دو فرد ناشنوا و پرهیز از لب‌خوانی، استفاده از مسیریاب‌های هوشمند به جای پرسیدن آدرس، استفاده از روش‌های مکتوب برقراری ارتباط در محیط‌های حمل ونقل عمومی، استفاده از دستکش رنگی به جای سفید، خرید از فروشگاه‌هایی که برچسب قیمت دارند و دریافت تازه‌ترین اطلاعات مربوط به ویروس کرونا از طریق زبان اشاره نیز توصیه‎هایی است که برای پیشگیری از ابتلا به کرونا به افراد ناشنوا می‌شود.

همراهان و اطرافیان فرد ناشنوا نیز می‌توانند با استقرار مترجم زبان اشاره و نوشتن پیام‌های هشداردهنده ساده به افراد ناشنوا کمک کنند.

برای نابینایان چه می‌توان کرد؟

ضدعفونی کردن عصای سفید، استفاده از دستکش و داشتن محلول ضدعفونی کننده، جهت‌یابی نکردن به وسیله دست‌ها، استفاده از ماسک، به حداقل رساندن صحبت با فرد همراه، از پرداخت الکترونیک یا اعتباری در مکان‌های عمومی و تاکسی‌ها، استفاده از اسپری ضدعفونی کننده، اجتناب از رفتن به مکان‌های عمومی دارای سقف، استفاده از عینک دودی، ضدعفونی کردن عینک دودی و حساس بودن نسبت به تغییر صدای اطرافیان (برای شناسایی اطرافیان بیمار) نیز اقداماتی است که به افراد نابینا و همراهان آن‌ها توصیه می‌شود.

همراهان و خانواده افراد نابینا نیز می‌توانند با نصب اعلامیه‌های هشدار دهنده با خط بریل، ضدعفونی اعلامیه‌های با خط بریل و عدم تماس با دست فرد نابینا و کمک به جهت یابی و حرکت او با لمس لباس افراد نابینا می‌توانند از ابتلای اعضای نابینای خود به کرونا ویروس پیشگیری کنند.

 افراد کم‌توان ذهنی و دارای اختلال رفتاری مانند اوتیسم آسیب پذیرتر هستند

افراد دارای اختلال‌های رفتاری مانند اوتیسم، پیش فعالی، دمانس و آلزایمر نمی‌توانند از خود مراقبت کنند، به همین دلیل لازم است والدین و اطرافیان این بیماران موارد زیر را به دقت رعایت کنند:

شست وشوی دست‌های آن‌ها با دستکش
پوشاندن دستکش به آن‌ها
در صورتی فرد دارای اختلال به پوشیدن دستکش حساس بود از ماده‌های ضدعفونی‌کننده استفاد کنید
به منظور عدم ایجاد حساسیت روان تنی ضمن استفاده از محلول ضدعفونی‌کننده، از اسپری خوش بو کننده فردی ومحیطی استفاده کنید
با فرد دارای اختلال رفتاری در مورد ویروس کرونا با زبان نرم وساده و آرام حتما صحبت کنید
در محیط منزل در مورد ویروس کرونا بیش از حد واز روی ترس صحبت نکنید
از تکنیک‌های بازی نمایی برای شستن دست‌های فرد دارای اختلالات رفتاری استفاده کنید
به تغییر رفتار فرد دارای اختلال رفتاری حساس باشید
در صورتی که فرد دارای اختلال به پوشیدن دستکش و ماده‌های ضدعفونی کننده حساس بود، از بانداژ نرم استفاد کنید
مواد محلول‌های ضدعفونی را در معرض استفاده افراد دارای اختلال رفتاری قرار ندهید.

   1398/12/28 11:32

 
 
  | | | |  
   
کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به جامعه معلولین ايران می باشد
نام کاربری : 
کلمه عبور : 
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور