مراکز جامعه معلولین ایران
 
 
بهمن 1399

3 2 1
10 9 8 7 6 5 4
17 16 15 14 13 12 11
24 23 22 21 20 19 18
30 29 28 27 26 25
 
 
مدیرعامل جامعه معلولین در گفت و گو با رکنا مطرح کرد، مرگ زودرس معلولان در دوره کرونا / معلولین زیر خط فقر
به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، معلولان که در گذشته نیز با مشکلات اشتغال و معیشتی روبرو بودند حالا با افزایش قیمت ها مشکلات مضاعفی را متحمل می شوند. شیوع کرونا بسیاری از بنگاه ها و کارگاههای اقتصادی را تعطیل کرد و معلولان هم از تعدیل نیروهای این بنگاه ها بی بهره نماندند. کامران عارون، مدیرعامل جامعه معلولین در گفتگو با خبرنگار اجتماعی رکنا درباره شرایط معلولان در دوره شیوع کرونا تاکید کرد: معیشت معلولان صد در صد کاهش پیدا کرده است. در شرایط کرونا بیکاری، کم درآمد شدن، تعطیلی های گسترده و... به وجود آمد. گرانی نیز کنار کرونا خود را نشان می دهد.

اکثر معلولان شغل ثابت ندارند

وی افزود: معلولان هنرمند نمی توانند نمایشگاه برگزار کنند و خانه نشین شده اند. فضای مجازی نیز چنین فرصتی را برای آنها به وجود نیاورده که بتوانند محصولات هنری خود را به فروش برسانند. دستفروشان معلول نیز در دوره کرونا بسیار لطمه دیدند. به بخشی از آنها کمک کردیم اما نتوانستیم به همه آنها کمک کنیم. اکثر معلولان شغل ثابت ندارند و شغل های کاذب و نیمه وقت دارند. در این کرونا نیز اکثر شغل های معلولان آسیب دیده اند.

هزینه های معلولان قابل جبران نیست

مدیرعامل جامعه معلولین با اشاره به افزایش هزینه ها نیز گفت: معلولان با افزایش هزینه ها دچار مشکلاتی در حوزه های درمانی - بهداشتی شده اند. هزینه خرید پوشک را محاسبه کنید ولی هزینه توانبخشی وحشتناک تر از آن است. تمام معلولان در دوره کرونا به یک شکلی لطمه خورده اند. هزینه ها قابل جبران نیست. بهزیستی خدمات توانبخشی را تا حدودی ارائه می دهد. وزارت بهداشت نیز بودجه ای مخصوص توانبخشی معلولان دارد که تاکنون نتوانسته این بودجه را از سازمان برنامه و بودجه دریافت کند. این موضوعات نشان می دهد که اتفاق گسترده ای در راستای پوشش و حل مشکل توانبخشی معلولان هنوز رخ نداده است.

داروهای بیماران ژنتیکی کمیاب شد

کامران عارون با بیان این که اقدامات به صورت موردی انجام می شود، اظهار کرد: باید قبول کنیم که اگر به معلول نیازمند خدمات توانبخشی یا معلولان دارای زخم بستر رسیدگی سریع و لازم صورت نگیرد، دچار معلولیت های دیگر و حتی مرگ پیش رس می شوند. در حال حاضر بیماران ژنتیکی داروهایشان را پیدا نمی کنند در معرض خطر مرگ هستند نه آن که در معرض آسیب یا سختی قرار گرفته باشند. با این شرایط و اتفاقی که رخ داده است خدمات اصلا کافی نیست.

قیمت پوشک برای معلولان سرسام آور است

وی گفت: فکر نمی کنم آسیب کرونا به بخش هایی ضعیف و ضعیف تر زده است به آسانی جبران شود. بنابراین مسئولان باید از امروز برنامه ای داشته باشند که در کرونا و دوران پساکرونا این کاستی جدی را جبران کنند. معلولان به قعر خط فقر و به خط فلاکت رسیده اند. ویلچری که 500هزار تومان بوده حالا به 3.5 تا 4 میلیون تومان رسیده است را چطور تهیه کنند؟ پوشک 85 تا 150هزار تومان است و برای معلولان سرسام آور است و بازار کار معلولان نیز پاسخگوی این هزینه ها نیست. خیرین نیز با مشکل روبرو شده اند و نمی توانند این هزینه ها را تقبل کنند. مسئولان باید برای معلولان فکر جدی کنند چرا که مسائل دوره کرونا ممکن است تا 20 سال گریبان جامعه ما را بگیرد و رها نکند.
   1399/9/5 18:21

 
 
  | | | |  
   
کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به جامعه معلولین ايران می باشد
تهران ،خیابان مطهری ، بعد از چهارراه سهروردی، روبروی کوچه یوسفیان ، پلاک 55
تلفن:  4 - 88455002 ، فاکس: 88455001
نشانی تلگرام : iransdpchannel@
پست الکترونیک : info@iransdp.com
نام کاربری : 
کلمه عبور : 
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور