مراکز جامعه معلولین ایران
 
 
بهمن 1399

3 2 1
10 9 8 7 6 5 4
17 16 15 14 13 12 11
24 23 22 21 20 19 18
30 29 28 27 26 25
 
 
پیام شبکه ملی تشکلهای مردم نهاد معلولان جسمی حرکتی به مناسبت روزجهانی معلولان 13 آذر 1399
پیام شبکه ملی تشکلهای مردم نهاد معلولان جسمی حرکتی به مناسبت روزجهانی معلولان
13 آذر 1399
 
سالی که گذشت برای افراد دارای معلولیت بسیار دشوار بود از سویی گرانی های افسار گسیخته در هزینه های اصلی زندگی و از سویی دیگر ظهور بیماری همه گیر کرونا که شرایط را به مراتب برای این افراد سخت تر کرد. این شرایط وضعیت زندگی افراد دارای معلولیت را به مرزهای طاقت فرسایی رسانده است و این همه در حالی است که بیشترین درصدد بیکاری و کمترین درآمدها را دارا هستند و استفاده کنندگان ضروری لوازم و خدمات توانبخشی، بهداشتی، درمانی و دارویی هستند. تداوم این وضعیت و عدم چاره جویی عاجل جهت حل این قضایا، موجبات تشدید معلولیت ها، بیماری ها و فرسایش روحی و جسمی آنها خواهد شد و قطعاً تداوم این وضعیت، شرایط سخت تری را برای آنها و خانواده هایشان و سازمان های دولتی و غیردولتی متولی این افراد فراهم خواهد آورد که بدون سرعت بخشیدن به تصمیم گیری ها و پیگیری های همه جانبه، شرایط بهتری برای آنها ایجاد نخواهد شد.
 لازم به ذکر است که هنوز بودجه لازم و کافی به قانون حمایت از حقوق معلولان مصوبِ 1396، اختصاص نیافته است و مفاد  و آیین نامه های آن هنوز توسط دستگاه های مشمول این قانون بطور کامل اجرا نشده است. تصویب این قانون با وجود کاستی هایی که در آن وجود دارد نقطه امیدی برای بهبود وضعیت افراد دارای معلولیت بوده است و کاهش این امیدواری نسبت به اجرای کامل ده فصل این قانون، کلیه مسائل زندگی معلولان را تحت شعاع خود قرار خواهد داد و دستیابی به وضعیتی ایده آل را برای بهره گیری از فرصت های برابر و حضور و مشارکت در توسعه ایران اسلامی محروم می کند.
شبکه ملی ضمن اعلام همبستگی با اقدامات مؤثر و سازنده در تغییر این شرایط توسط همه افراد حقیقی و حقوقی حوزه معلولان جسمی حرکتی، خواهان انجام ضروری موارد زیر می باشد:
1-تشکیل سریع جلسات "کمیته هماهنگی و نظارت بر اجرای قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت " زیر نظر معاون محترم رئیس جمهور و دریافت گزارش های دستگاه های مشمول این قانون و بررسی میزان انجام و پیشرفت کارها در فواصل کوتاه تر والزام به اجرای سراسری قانون در همه این دستگاه ها در اسرع وقت.
2- "ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور" دسترس پذیری استاندارد به همه امکانات و فضاهای شهری و روستایی را برای همه معلولان طبق معیارهای موجود فراهم آورد و کاستی های موجود را طبق برنامه زمانمند شده، رفع نماید و همه دستگاه های مسوول این امر را ملزم به انجام این امور نماید.
3- مسائل معیشتی و شغلی افراد دارای معلولیت و اجرای کامل و دقیق فصل پنجم کارآفرینی و اشتغال و فصل نهم معیشت و حمایت های اداری و استخدامی آنها در اولویت اول قرار گیرد و از بحرانی شدن زندگی آنها خودداری شود.
4- با توجه به گرانی های چند برابری مسکن این مساله برای آنها تبدیل به یک معضل جدی شده است و لازم است طبق مفاد فصل ششم قانون در خصوص مسکن و سایر تدابیر و اقدامات مسکن مورد نیاز افراد دارای معلولیت تامین گردد و مشکلات آنها در این زمینه رفع گردد.
5- در شرایط کرونایی کشور وبا توجه به گرانی ها و افزایش بهای ارز به نیازهای توانبخشی، بهداشتی، درمانی و دارویی افراد دارای معلولیت توجه ویژه ای شود تا از آسیب های جدی و معلولیت های ثانوی جلوگیری به عمل آید.
6-در ارائه خدمات به معلولان به تنوع معلولیت توجه لازم به عمل آید تا همه معلولان جدای از نوع و شدت معلولیت با توجه به مشکلات فراروی همه آنها، در سراسر ایران از این خدمات بهره مند شوند.
7-ارتقای فرهنگ سازی و افزایش آگاهی های عمومی نسبت به همه افراد دارای معلولیت، بستری مهم جهت برابر سازی فرصت ها و مشارکت های برابر آنها در همه ارکان جامعه، ایجاد خواهد کرد و لازم است دستگاه های مسئول در این زمینه به طور هدفمند برنامه ریزی نمایند و از اقدام های خلاف این جریان در این زمینه خودداری کنند.
8- انجمن ها و تشکل های حوزه افراد دارای معلولیت دچار مشکلاتی عدیده ای برای فعالیت شده اند ولی با همه اینها با همه توان خود در رفع نیازهای این افراد می کوشند و بار بسیاری از مسائل این افراد را به دوش می کشند و لازم است مسئولان با یاری این ظرفیت های موجود در سطح کشور به کاهش و رفع مشکلات افراد دارای معلولیت بپردازند.
9- قطع ناگهانی سهمیه بنزین افراد دارای خودروی پلاک های ویلچری که سال پیش در همین ایام به معلولان اعطا شده بود، در این شرایط سخت اقتصادی و اجتماعی بدون هیچ گونه اطلاع رسانی از این تصمیم، موج جدیدی از نگرانی ها را میان این افراد که غالباً سرپرست خانواده هستند، ایجاد کرده که لازم است شرایط به همان شیوه سابق بازگردد و شیوه های جایگزین دیگر قابل قبول نیست.
امید است که با یاری خداوند و همکاری و همفکری همه مسئولان این حوزه از این مرحله به درستی گذر نماییم و شاهد روزهایی درخشان برای همه مردم ایران و به ویژه برای افراد دارای معلولیت جسمی حرکتی باشیم.
 
                                                                                           هیات مدیره
                                                             شبکه ملی تشکلهای مردم نهاد معلولان جسمی حرکتی
   1399/9/14 09:48

 
 
  | | | |  
   
کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به جامعه معلولین ايران می باشد
تهران ،خیابان مطهری ، بعد از چهارراه سهروردی، روبروی کوچه یوسفیان ، پلاک 55
تلفن:  4 - 88455002 ، فاکس: 88455001
نشانی تلگرام : iransdpchannel@
پست الکترونیک : info@iransdp.com
نام کاربری : 
کلمه عبور : 
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور